
Vznešení elfové, nebo také Quel´dorei („děti vznešeného rodu“ v Darnassianštině nebo „vznešení elfové“ v Thalassiánštině) jsou potomci Vznešených nočních elfů (Highborn night Elves) kteří opustili Kalimdor a usídlili se v Eastern Kingdoms, kde založili Quel´Thalas.
Vznešení elfové byli kdysi jednou z nejmocnějších mocností na kontinentu, ale v posledních dobách byli jejich počty drasticky zredukovány, cca 90% z jejich rasy bylo vyvražděno ve Třetí válce (děj Warcraftu 3 – Regin of Chaos > pc hra). Po této příšerné události si přibližně 90% z přeživších elfů změnilo své jméno na Krvavé elfy v památce na jejich padlé bratry a sestry, a již se nepovažují za Vznešené elfy. Na světě tedy zůstalo méně než 25,000 pravých Vznešených elfů, těch kteří jsou stále spojenci s Aliancí a pokouší se znova obnovit slávu jejich zašlého království a mocného lidu.
Popis
Prastará historie Vznešených elfů je plná konfliktů a tragédie. Jejich vznik se traduje do dávných dob, do dob kdy ještě všichni žili jako Noční elfové (elfsky Kaldorei) pospolu v Kalimdoru. Vznešení elfové jsou potomci těch Kaldorei, co opustili noc a měsíc a přijali den a slunce a podlehli magii. Jsou to ti Kaldorei co za dob Studny Věčnosti (Well of Eternity) sloužili Královně Azshaře. Ti co do Azerothu vpustili magii. Kaldorei se za své bratry styděli a zakázali jim používat magii, ale ti je neposlechli a Kaldorei neměli to srdce zabít tolik svých bratrů a sester a tak je vyhnali ze své země.
Vznešení elfové rádi uposlechli, byli potěšeni tím, že mohli opustit své konzervativní bratrance. Vytvořili si magické lodě a odpluli pryč na moře, až jednoho dne dorazili do Eastern kingdoms, kde po delším putování založili své království Quel´Thalas. Město vytvořené po vzoru měst v kterých bydleli v Kalimdoru, stále v souladu s přírodou, ale vytvořené vysokou magií a ne přírodní, a v mnohem veselejších a světlejších barvách.
To byla doba, kdy upustilli měsíc a noc, které uctívali jejich bratři a přijalli za své slunce a den.
Musíme podotknout že oba elfí národy mezi sebou nemají nijaké velké konflikty jako že by se z duše nenáviděli, staletí odloučení z nich vyhnala společnou zášť, stále jsou jedni smutní proto že se ti druzí poddali magii a druzí si myslí že jejich noční bratranci jsou příliš konzervativní, ale není to takové že by se museli hned napadnout jakmile by se viděli…
V nově založeném království Quel´Thalasu, v hlavním městě Silvermoonu, si Quel´Dorei vytvořili Sluneční studnu (Sunwell), jelikož již byli mimo dosah Studny Věčnosti a jejich dlouhověkost byla závislá na magii a tak bez ní strádali a potřebovali nějaký jiný zdroj. Tím se stala právě ona Sluneční studna.
Dále je důležité vědět že Quel´dorei si za své cestování po Eastern kingdoms velice znepřátelili trolí národ Amanijského císařství a rozhodně to nezlepšili tím, že své město vystavěli na ruinách prastarého a svatého trolího města.
Chvíli na to Trolové ze Zul´Amanu a celého Amanijského císařství podnikli invazi na jejich město, a i když byli elfové přesíleni, dokázali trolly odvrátit za pomoci svých obrovských znalostí magie.
Vznešení poté kolem svého města vystavěli obrovské magické bariéry na jeho ochranu, a to i přesto že je před tím Kaldorei varovali.
V těchto dobách si trollové a Vznešení vypěstovali zuřivou nenávist vůči sobě a kdekoliv se potkali, útočili na sebe bez varování.
Po staletí v kterých Quel´dorei dleli ve svém městě, si toliko považovali vody ze Sluneční studny, že jí začali považovat za svatou a magie v ní obsažená se dokonce začala projevovat v jejich genech. Stala se jejich součástí.
Po skoro čtyři tisíce let žili Quel´dorei v klidu a míru, ale poté trolové z Amanijského císařství podnikly další velkou invazi do jejich zemí, 2800 let před První Válkou začali pro Quel´dorei Trolí války.
Vznešení elfové prohrávali jednu bitvu za druhou, až byli nuceni požádat o pomoc lidi z Arathoru a společně zničili Amanijské císařství. Lidé jim pomohli výměnou za to, že elfové naučí sto z jejich nejmoudřejších mužů umění magie.
Po válce si lidé i elfové zachovali spojenecké styky a uzavřeli poté i spojenectví s trpaslíky z Železovýhně (Ironforge). Ani jedna strana neměla k té druhé žádné výrazné vztahy, spojenci byli spíše kvůli svému přátelství s lidmi.
Ale 230 let před První Válkou, se trpasličí rasa rozdělila na tři frakce (Více informací ve Válce Tří kladiv – War of the Three Hammers) a Klan Divokých kladiv (Wildhammer clan) se rozhodli otevřít obchodní stezky s Vznešenými elfy, což bylo v té době tabu, a to byl jeden z důvodů ke zmiňované válce. Po konci války se klan spojil s Vznešenými elfy a nedlouho poté se z nich stali jedni z největších přátel elfího národa.
Elfí hraničářka
Války a pád Quel´Thalasu
Co se týče První války, tak v té se Vznešení elfové skoro neangažovali. Zapojili se pouze do diskuzí poté co k nim trpaslíci vyslali své emisaře.
Mír v Quel´Thalasu pokračoval až do dob Druhé války. Orkské hordy prošli opět skrz portál ze světa známého jako Draenor, přivedli s sebou ogry a spolčili se s troli a gobliny. Brzo stočili svůj chtíč směrem na sever od Stormwindu.
Druhá válka se rozpoutala a lidé navrhli spojení všech svých sedmi království, taktéž ho nabídli trpaslíkům z Železovýhně i trpaslíkům Divokého kladiva, gnómům a Vznešeným elfům. Elfové byli vázání úctou k lidskému rodu Arathi, jejímž posledním potomkem byl Anduin Lothar a tak tuto nabídku přijali, i když byli nejméně zainteresovanou skupinou v boji proti Hordě pod vedením Anasteriana Sunstridera a do války poslali pouze část své armády.
Nicméně, orčí severní kampaň spočívala v tom že pomohou dobýt trolům zpět jejich posvátné území od Vznešených elfů, a v důsledku toho vypálily celé pohraničí Quel´Thalasu a vyvraždili ohromná množství elfů. Rozzuřený lid Silvermoonu ihned nasadil svou celou armádu a plnou podporu do konfliktu. Horda v té době trpěla několika vnitřními konflikty a Aliance jí zanedlouho rozdrtila. Druhá válka byla vyhrána.
Po skončení války mnoho Vznešených elfů dávalo za vinu lidem vypálení jejich lesů, že to byla chyba jejich ubohého vedení. Král Terenas Menethil jim připomněl že nebýt stovek lidských válečníků kteří položili své životy, tak by z Quel´Thalasu nezbylo nic než popel. Avšak nic naplat, Vznešení elfové si nedali říct, a ve velkém opustili Alianci.
Nutno říci že někteří elfové zůstali Alianci věrní, například Alleria Windrunner a skupina jejích hraničářů zůstali věrni Hlavnímu Velitelství Aliance, bohužel ti byli ztraceni na druhé straně Temného portálu. Taktéž někteří elfové zůstali v Kirin Tor a Dalaranu a skrze ně zůstali loajální Alianci.
Několik let poté se na sever vydala Pohroma (legie nemrtvých válečníků). Její velitel, Arthas Menethil, který rozdrtil království Lordareonu se vydal na sever do Quel´Thalasu, aby využil sílu jejich Sluneční studny k oživení Kel´Thuzada, který jako jediný měl dostatek sil k přivolání démonického Lorda Archimonda na Azeroth.
Vznešení elfové se v té době ještě stále vzpamatovávali z války s Hordou, ale stejnak se postavili na zoufalý odpor Arthasovy a jeho armádám. Navzdory jejich strategii „udeř a uteč“ pod vedením Sylvanas Windrunner a silné magii kterou vládli, nebyli schopni Arthase odrazit, ten se s pomocí svých nových spojenců bánší, mezi nimiž byla i samotná Sylvanas, dostal až ke Studni do Silvermoonu a rozdrtil obránce.
Sluneční studna byla poté použita k oživení liche Kel´Thuzada a v jejím procesu znečištěna zlou magií. Poté Pohroma začala genocidu na Vznešené elfy v ohromném měřítku. Přežilo jí sotva deset procent celého elfího národa a to byli z většiny ti, kteří byli v tu dobu mimo Quel´Thalas. Ostatní přežili díky skrývání se a útěku.
Brzo poté byl zničen i Dalaran, místo s druhou největší koncentrací Vznešených elfů v Azerothu samotným Lordem Archimondem.
Vzhled strážných ještě před rozdělením
Rozdělení
Zbývající elfové napříč Azerothem byli rozprášeni, a přilnuli ke zbytku Aliance kvůli ochraně, dokud Kael´Thas nezačal shromažďovat zbytky Quel´dorei z celých Eastern kingdoms. Někteří elfové již dávno opustili kontinent spolu s Lady Jainou Proudmoore a usídlili se v novém městském státě Theramoru v Kalimdoru ještě před zničením Quel´Thalasu. Tito elfové odřízli většinu svých pout na Quel´Thalas již při odjezdu z kontinentu a proto si zanechali oslovení Vznešení elfové dodnes. Vznešení elfové dokonce v Theramoru zabírají dvě ze sedmi křesel v Městské radě, a hrají klíčovou roli v osudu Jainina mladého státu.
Občas dokonce ještě přijíždějí lodě z Lordareonu a přivážejí více elfů, i když poslední dobou nějací imigrovali zpět či do jiných míst na světě, jelikož jim Aliance není schopna pomoci od bolesti způsobené jejich závislostí na magii. Všichni vysoce postavení Vznešení elfové v Alianci mají přístup k mocným magickým vírům na kterých se mohou krmit. Což jim umožňuje aby necítili stejnou bolest jako jejich hůře zabezpečení bratři. Dobrým příkladem je Měsíční studna, pramen mystické energie, která se nalézá v parku ve Stormwindu. Každý elf k ní má přístup a může se v ní koupat, přičemž jeho tělo vstřebává magickou energie ze samotné studny.
Taktéž, malá jednotka hraničářů Vznešených elfů pod vedením Fellariho Swiftarrowa bojují společně se Scarlet crusade proti nemrtvé hrozně na severu kontinentu. Uprostřed Scarlet monastery byla vztyčena velká socha na počest jejich pomoci.
Někteří elfové žijí v Hinterlands, a někteří v Zul´Amanu, většinou skupiny přeživších z Quel´Thalasu kteří nyní cestují těmito lesy a snaží se být o krok napřed před troli, co zde žijí. Protože jinak nejspíše skončí mrtvý. A vzhledem k trolím kanibalistickým zvykům i v kotli.
Vysocí elfové co se opět sešli v Quel´Thalasu se přejmenovali na Krvavé elfy a začali přestavovat své město dle instrukcí Prince Kael´Thase Sunstridera.
Díky nesmyslným rozkazům Aliančního velitele Garithase, byli Kaelovy lidé ponecháni bez potřebné podpory vojáků a byli nuceni spojit se s Nagami aby vůbec přežili. Garithas se o tomto spojenectví dozvěděl, využil ho a prohlásil Kaelův lid za zrádce Aliance. Ti byli chyceni a uvězněni ve vězení pod Dalarenem, kde očekávali svou popravu. Kael´Thas společně s Lady Vashj, první služebnicí samotné Královny Nág, je ale osvobodili a utekli společně do Outlandu. Tam brzo spojili své síly s Illidanem, který je naučil jak jinak získávat magickou energii, aby netrpěli bolestí ze své závislosti (kvůli své nesmrtelnosti jí trpěl deset tisíc let po něž byl odříznut od zdrojů, jako byla Sluneční studna či Studna Věčnosti). Naučil je jak vysávat energii z démonů a oni je začali lovit, používali je jako nástroje, nádoby. Krvaví elfové tehdy obsadili část Outlandu a přestavěný Quel´Thalas, zbytek elfů, kteří se stále nazývali Vznešení proto byli donuceni usídlit se jinde a stali se nepřáteli svých kdysi bratrů ve zbrani. Vznešení elfové kteří zůstali věrní Alianci jsou známí jako Silvermoon remnant.
Krvavý elfové se spolčili s Hordou, ne že by s nima nějak sdíleli jejich filozofii, ale spíš kvůli svých konexím na Královnu Bánší Sylvanas Windrunner, bývalou Generál-Hraničářkou jejich vojsk a kvůli své nenávisti vůči lidem a zbytku Aliance.
Populace
Vznešení elfové jsou nyní rasou bez domova, žijící mezi lidmi, poté co Princ Arthas a lich Kel´Thuzad zničili jejich domov Stříbroměsíc (Silvermoon). Žijí převážně v malých komunitách a vesnicích, musí si nyní dávat pozor, jelikož je jim jasné že po zničení jejich Sluneční studny jejich hrdou rasu už nikdy nečeká taková zářná budoucnost, že vše je zničeno a není možnosti jak to obnovit, a také čelí občasné nenávisti od ostatních ras, členů Aliance, kteří si myslí že je Vysocí elfové zradili.
Mnoho Vysokých elfů se samo-uvrhlo do exilu, jelikož jsou si vědomi neštěstí, zkázy a destrukce co přivedli na tento svět kvůli jejich zneužívání Vysoké magie. Nejvíce je akceptují lidé, jelikož ti si pomatují na své dobré vztahy a pomoc jakou si obě strany poskytovali v průběhu let a proti největším náporům Plamenné legie, a to ještě utvrzuje spojenectví jaké začalo už v dobách Trolích válek a Druhé války, mnoho ostatních ras s nimi bude jednat jen když nebude zbytí, a to hlavně kvůli věcem co provedl Kael´Thas Sunstrider.
S Nočními elfy mají vlažné vztahy, je to už dlouho kdy se ve velkém potkali (tisíce let) a proto ani nebyl čas aby mezi nimi vznikly nějaké konflikty, i když obě rasy si stále pomatují své rozdělení. Čas možná nějaké rány zahojí, ale to, že Vysocí elfové tak bezmyšlenkovitě propadli Vysoké magii nezapomenou nikdy.
Přibližné počty elfí populace jsou takovéhle: Vysokých elfů je kolem 25,000 z toho skoro 90% se stalo Krvavými elfy a půlelfů je na světě okolo 9,000.
Vzhled
Vysocí elfové jsou o trochu vyžší než lidé, měří kolem 6ti stop a váží 100 až 175 liber, záleží na pohlaví. Vysocí elfové jsou hubení, s ostrými symetrickými rysy, často ukázkou až nesmírné krásy. Barva kůže je u nich většinou bledší a i vlasy mají světlé odstíny všemožných barev. Jejich oči mají velice výraznou barvu, u Vysokých elfů modrou, u Krvavých elfů zelenou. Je to zapříčiněno tím že Krvaví elfové se krmí démonickou magií. Oči vznešených elfů vypadají jakoby zářili vnitřním světlem. Elfové jsou dlouhověcí, dožívajíce se okolo 250 až 400 let, a pár z nich se dokáže dožít i třeba dvou tisíc let.
Mají taktéž menší a lehčí těla oproti Nočním elfům, kteří jsou vyšší a mohutnější. A odlišují se od nich i tím že mají kratší uši a ty jim nemíří dozadu, ale spíš nahoru.
Krvaví elfové jsou prakticky stejná rasa odlišující se pouze kulturně a názorově, i když se u nich začínají projevovat znaky evoluce v něco jiného, prvním náznakem jsou zeleně zářící oči a bledší pokožka.
Musím podotknout, že až na poslední zobrazené (lze poznat dle modrých očí), jsou to všechno Krvavý elfové, na netu je mnohem víc obrázků jich, než čistých Vznešených
Kultura
Nebylo by úplně přesné říci, že se elfové znovu přidali k Alianci, oni spíše nikdy neodešli.
Ale přesto, že se stále počítají za členy Aliance, jsou více uzavření, komunikujíce hlavně mezi sebou. Dokonce mají po světě i několik čistě elfích osad, ale ty jsou poměrně malé jak v počtu tak ve velikosti.
Vysocí elfové žijící ve Stormwindu se přizpůsobili jejich stylu oblékání. Nosí dlouhé tuniky, volné kalhoty a kožené boty. Mnoho Vysokých elfů se snaží vyvarovat nošení rudých a černých kusů oblečení, aby si je náhodou lidé nespletli s Krvavými elfy.
Víra ve Svaté Světlo je u Vysokých elfů mnohem méně častější než u lidí, jelikož spíše zasvětili své životy ve víru v Vysokou magii, ale jsou i ti co věří, a ti se často stávají Knězi a dokonce se několik z nich stalo i Paladiny.
Takhle nyní vypadá Silvermoon, což je opět město Krvavých elfů, ale až na přemíru rudé je to naprosto stejné jako budovy Quel´dorei
Závislost na magii
Všichni Vysocí elfové, nezávisle na povolání, věku či pohlaví, jsou závislí na magii a prakticky každý z nich z ní něco málo i umí. Na rozdíl od Krvavých elfů, kteří se své závislosti s radostí poddali, tak Vysocí elfové na ní nejsou hrdí a snaží se s ní bojovat, a je nutností aby alespoň hodinu denně meditovali kvůli obnovení kontroly nad sebou samým. Pokud nemají nějaký přísun magie dost často mohou trpět velkými bolestmi, ale snaží se to nedat najevo. Pokud mají možnost být v blízkosti Měsíční studny, nebo podobných zdrojů magie dokáží z ní absorbovat okolí a to je zbavuje bolesti a naplňuje je to vnitřním klidem. Bohužel, jen málo z nich má tu možnost.
Dalším způsobem je být v blízkosti, nebo používat nějaký silný magický předmět, nebo nově objevené Prsteny Sluneční studny, což je prsten vykovaný ze zlata s malým čirým krystalem uprostřed a po stranách popsán litaniemi slunce. Tento prsten dokáže u Vysokých elfů potlačit jejich závislost, ale jsou poměrně vzácné.
Pokud by se elf pokusil nakrmit magií z nějaké bytosti či předmětu tak v té chvíli překračuje hranici mezi Vysokým elfem a Krvavým elfem.
Závislost je sice bolestivá, ale není známo že by byla smrtelná, jen velice slabí jedinci, staří elfové, mladí či nemocní zemřeli na tuto závislost.
Jména
Sice dějiny Vysokých elfů jsou plné bolesti, ale přesto stále dodržují staletí staré rituály a tradice v pojmenovávání. Mnoho jmen se dědí a často jsou spojována se sluncem.
Nějaké příklady:
Mužská jména: Mariel, Athaniar, Anandor, Tharama, Viridiel, Kael´Thas, Malanior
Ženská jména: Anarial, Freja, Driana, Coria, Alanassori, Malenion, Azshara
Rodinná jména: Boughstrider (Ten, kdo kráčí mezi větvemi), Dawnblade (Čepel úsvitu), Lightbringer (Ten, jenž s sebou přináší světlo), Morningray (Ranní paprsek), Sunsteader, Sunstrider (Ten, jenž kráčí ve dne), Windrunner (Ta, jenž kráčí s větrem v zádech)
Několik frází a slov v Thalassiánštině, jazyce Vysokých a Krvavých elfů
Al diel shala = Štastnou (bezpečnou) cestu.
Anar'alah = Nechť tě provází Světlo
Anar'alah belore = Nechť tě provází světlo Slunce
Anaria shola = Co tě přívádí? (řekni co chceš)
Ann'da = Otče (Tatínku)
Anu belore dela'na = Slunce nám svítí na cestu (Slunce nás vede)
Bal'a dash, malanore = Vítej poutníče.
Ban'dinoriel = Strážný (Strážce brány)
Band'or shorel'aran — Přprav se říct “Sbohem” (lehce řečeno: připrav se na smrt)
Bash'a no falor talah! = Ochutnej mráz skutečné smrti!
Belore = Slunce
Doral ana'diel? = How fare you?
Kim'jael = “Malá krysa”
Medivh = Strážce tajemství
Minn'da = Máma (Maminka)
Quel'dorei = Vysocí (Vznešení) elfové
Quel'Thalas = Vznešené království nebo Vznešený domov
Quel'Zaram = Vznešená čepel
Quel'Danil = Vysoký vrchol
Ronae = Mírumilovný
Selama ashal'anore = Spravedlnost pro náš lid
Shindu fallah na! = Naši nepřátelé se dostávají skrz naše řady!
Shorel'aran = Nashledanou
Sin'dorei = Děti krve. Potomci krevní linie.
Sinu a'manore = Dobrá práce.
Sunstrider = Ten, krož kráčí ve dne.
Vendel'o eranu = Pomoz mi zapomenout.