Jazyky Poinaru

Napsal RomiK (») 7. 7. 2009 v kategorii Poinar, přečteno: 1684×
poinar/poinar.jpg

Poinar je svět obývaný spoustou ras - obyčejných i magických. Rozumějme - normálních a relativně reálných a těch, které jsou tak divné, že se jejich existence svádí na působení magie. Co s tím naděláme? V pravdě vůbec nic a tak si pojďme raději povědět o tom, jak spolu všichni tvorové mluví, nebo jakými jazyky alespoň sakrují. Protože jistě všichni znáte přísloví: "Kolik sprostých slov znáš, tolikrát jsi trpaslíkem"

Nyní ale malinko vážněji. Jazyky na Poinaru jsem nikdy moc neřešil, protože jsem je nechtěl dělat zbytečně složité a vlastně jsem ani pořádně nevěděl jak na to. Trošku mi pomohla pravidla DnD 4e, která v základních pravidlech (phb1) rovnou předestřela deset univerzálních jazyků pro všechny rasy používané systémem. Po jejich prostudování jsem se rozhodl, že tyto jazyky bez problému převedu na Poinar. Tento článek bude jen takový shrnující. Nicméně, do modulu je asi trošku rozšířím i o nářečí. Aby byla legrace.

Common

Common nebo také obecný jazyk je nejrozšířenějším jazykem ze všech. Setkáte se s ním na celém Poinaru. Jazyk je památkou na dávno zapomenuté císařství Nordbruce, které ovládalo celý svět...kdysi dávno. Většina ras se dokáže dorozumět tímto jazykem. Nebo alespoň pochopit smysl sdělované informace. Lidé, hobiti, ale i tieflingové jej považují za svůj rodný jazyk. Je pravda, že kraj od kraje se tento jazyk liší a "Jiný" z Trojměstí bude hůře rozumět někomu od Černého močálu, ale v zásadě mají velkou šanci si porozumět. Písmo spojené se základním jazykem je složené z písmen abecedy.

Elven

Elfština je základní řečí elfů z Natalu, kde je považována za úřední jazyk. Mnoho učenců se ji považuje za stejně důležitou jako Trpasličtinu a jen o stupínek níže položenou z hlediska významnosti než obecný jazyk. Tímto vznešeným a poetickým jazykem mluví kromě elfů i eladrinové, kteří jej považují za svůj rodný jazyk. Docela bych vám někdy přál vidět rozhovor o lingvistice mezi elfem a eladrinem, když oba vypijí korbel pěnivého letohradského piva. Proslýchá se, že dokonce i některé z nestvůr obývajících Feywild mluví tímto jazykem. I písmo provázející tento jazyk je tvořené abecedou písmen nazývaných Rellanic.

Dwarven

Trpasličtina, jak již název sám napovídá je rodovým jazykem všech trpaslíků a gnomů. V podstatě se opět jedná o jeden z největších kulturních okruhů. jedním jsou lidé a jejich souputníci, druhým elfové a eladrini a třetím právě trpaslíci a jejich příbuzní. I kdžy trpaslíci žijící mezi lidmi trpasličtinu příliš nepěstují, díky tomu, že kultura jejich národa je rozvinutá a založená na obchodu se trpasličtina stále drží a je velmi silná (dalším prvkem je samozřejmě konzervativnost trpaslíků). Písmo provázející tento jazyk se zve Davec a jedná se o runové písmo.

Draconic

Jazyk draků, jejich potomků Drakorozených a samozřejmě i koboldů, malých skoro-dráčků. Tajemná a mystická je řeč draků, a to je důvodem proč se jí učí mnozí učenci, mágové a mudrcové. Každý, kdo chce porozumět jedněm z nejmocnějších bytostí musí mluvit touto řečí. Nimcéně, občas je dobré zvládnout přečíst plány koboldího náčelníka nebo prostě jen dát dragonbornímu příteli znamení. Drakoneánština není silně rozšířeným jazykem, ale pořád ji ovládá dost bytostí na to, aby byla světovým jazykem řeč i písmo lokharic.

Goblin

Jazyk goblinů, skřetvědů a ostatních černokrvců je hojně zastoupen. Čím více tyto rasy šikanují ostatní obyvatele světa, tím více se goblinština promítá do myslí všech. Jedná se o tvrdý jazyk znějící jako chrochtání divokých prasat. Na druhou stranu, i tyto necivilizované rasy potřebují mít vlastní jazyk. pro všechny kulturně nepřijatelné rasy (goblini, hobgoblini a spol) je toto základní jazyk. Mnozí šlechtici z hraničních oblastí tento jazyk ovládají perfektně - výslechy, zajetí, smlouvání...to vše je u nich na denním pořádku. Písmo provázející tento jazyk...PÍSMO? nenechte se vysmát...nicméně, goblinoidi mají písmo...okoukané a opsané od lidí. Používají stejné písmo jako obecná řeč.

Giant

Obřina je příbuzná ke goblinštině. Na poslech nezní jako chrochtání prasete, ale troubení jelena v říji. Touto řečí mluví hlavně orkové, ogrové, obři a jiné podobné rasy. Tam kde jazyk goblinoidů opisoval od lidí a se orci spokojili s trpasličtinou. proto i písmo provázející tento nepříliš libě znějící zvuk (lidem) doprovází Davec, písmo trpaslíků.

Deep Speech

Prazvláštní jazyk, jakýsi protiklad jazyka elfů. Tímto, pro elfy až zvráceným zkurvením jejich vlastního jazyka, mluví hlavně nestvůry ze stínů. Málokdo tento jazyk ovládá, i když i tací blázni se najdou. Nejčastěji jsou mezi černokněžníky, kteří si myslí, že mohou do svých služeb povolávat stínové bytosti...většinou končí rozsápáni. Inu stínová bytost není démon. Písmo abecedy je stejné jako u elfštiny - Rellanic.

Primordial

Jazyk elementů je jeden z nejmocnějších a zároveň nejvzácnějších. Tímto jazykem mluví jen živly a jejich poslové. Naučit se tuto řeč vyžaduje opravdu tvrdý trénink. V celém Poinaru jí mluví jen několik jazykově nadaných učenců. A ani ti nemají mnoho příležitostí k mluvení touto řečí. Ve starých proroctvích se často opakuje takový mýtus o tom, že Primordialové, jakožto pánové živlů jsou velkými soupeři bohů a až nastane soudný den, bude každý, kdo porozumí jazyku elementů velmi důležitý - pro obě strany. Písmo se jmenuje Barazhad a jedná se o soustavu elementálních run.

Abyssal

Jazykem temnoty mluví nejčastěji Gnollové, kteří se klaní svým démoním pánům. Kdokoliv, alespoň trošku vzděšlaný by věděl, že ne gnollové, ale démoni a jim podobná stvoření maí tento jazyk jako rodový. Gnollové se k němu dostali jako slepí k houslím až přes uctívání své pekelné bohyně Yeenoghu. Po světě nepříliš rozšířený jazyk je opět důležitý spíše pro čaroděje a černokněžníky, tedy pro ty, kteří se přímo specializují na jednání s démony. Písmo je stejné jako u jazyka elementů - Barazhad.

Supernal

Poslední jazyk, který stojí z hlediska pravidel i Poinaru za zmínku je Božská řeč. Tímto jazykem rozmlouvají bozi mezi s sebou a občas i se svými věřícími prostřednictvm andělů a dalších služebníků. nejmocnější kněží neurážejí boha mluvením v jiném jazyce. Supernal má vlastní hieroglyfické písmo, které je velmi složité, ale víra posiluje a ti nejpevnější věřící jej musí dokázat přečíst.

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Martina z IP 92.240.175.*** | 28.9.2013 21:31
Měli byste vyzkoušet skupinové jazykové kurzy www.kurzy-skupinove.cz/ je tam skvělá zábava a rychle se tam něco naučíte
klára z IP 92.240.175.*** | 29.9.2013 03:37
Pokud se zvolí intenzivní výuka jazyků hned od začátku, tak lze vidět skvělé výsledky www.intenzivni-vyuka.cz/
Marek z IP 92.240.185.*** | 1.11.2013 00:21
Také se učím jazyky, chodím na jazykové kurzy brno www.njs.cz/
Karel z IP 2a00:1028:83c8:*** | 8.4.2014 14:15
Jazyky mi nikdy nešly, raději se spoléhám na překlad od jiných odborníků www.aback.cz/ smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a třináct