
Poinar se dělí na tři základní regiony - Východ, Střed (Dors) a Západ. Výbhdo byl kolonizován jako první, zde byla vzkvétající Artská civilizace. Nicméně zanikla a dostali se sem lidé. O tom podrobněji jindy a jinde. nyní nás zajímají regiony jako takové.
Východ
V dnešní době se celá tato oblast bolestivě vzpamatovává z občanské války, která zde udeřila nejhůře. Bojovali všichni proti všem, každý chtěl uchvátit trůn. Jen díky tomu, jak dobře kolonizovaná a spravovaná byla tato oblast v minulosti se lidé vzpamatují rychle, nyní, pět let po válce už se jim žije skoro tak, jako před válkou.
Pro východní olbast jsou důležití hlavně její sousedé - Trojměstí s upadajícím zbytkem Artské civilizace. Inkvizice se na nich tvrdě vyřádila. Teror sice skončil, ale Artové nesmějí svoji olbast opouštět bez povolení...všichni totiž vědí, že umějí měnit podoby. Oproti dřívějšku, Artové smějí obchodovat s Elfy z Natalu a dokonce i s cizinci z Nippunu.
Severní oblast, známá jako Skaltské močály je císařstvím kontrolovaná jen částečně. Za řekou Skalt konč hranice císařství a začíná území divokých kmenů. Protože je toto území bezcenné, jsou divoši svobodní. na hranicich jsou silné vojenské posádky aby se kmenovým válečníkům zabránilo pustošit císařské území (k čemuž občas dojde).
Jih patří elfům, kteří žijí v hvozdě jménem Natal. Eflí životy jsou ovládané tvrdým kodexem a tuhým nevolnictvím. Kdo se narodí jako rolník tak zemře jako rolník...nebo z Natalu uteče. na hranicích mezi císařstvím a natalem stojí několik velkých vojenských pevností. Tím minulí císaři udržovali elfy v klidu a míru. Dalimil, který strávil polovinu života na elfím dvoře v Natalu má ale jiný názor a snaží se o přátelské jednání lidí s elfy a elfů s lidmi.
Toto je základní nástin Východní oblasti, která z východu sousedí s mořem a ze západu s Dorsem
Dors (Střed Poinaru, Ďáblova stopa)
Oblast kompletně obklíčená Dorskými štíty. Ty jsou obývané trpaslíky, pokrokovou rasou Poinaru. Trpaslíci z Dorských štítů mají zvláštní postavení - jednak jsou svobodní, ale z druhé strany jsou závislí na císařském obchodu a dodávkách. Kdysi si svoji svobodu uhájili a po obchodním embargu málem vymřeli hlady...Císař je respektuje a oni jsou zato věrní zemi. nebylo tomu tak vždy, v dobách Artské civilizace nebyli trpaslíci víc než jen obyčejní lumpové a nejpohranější tvorové. To je asi důvod pro jejich dnešní hrdost.
Dorské údolí je pro císařství velmi důležité - jinudy se totiž nedá dobře dostat ze Západu na Východ (ještě po moři, ale to je nákladné a obtížné). Oblast je pod patronátem církve a inkvizice, zde má tato sekta plnou moc a může si dělat co chce. Na severu Dorsu mají své sídlo i četné paladinské řády.
Ďáblova stopa, jak se Dorsu také říká je poznamenána dávnou magickou pohromou. dlouho zde nikdo nemohl žít. nyní jsou zde nejsilnější magická pole, nejpodivnější rostliny a mnohde i podivní tvorové. Mágové, alchymisté a další vědci tuto olbast milují. Nicméně inkvizice drží většinu tajemství Dorsu tvrdě pod pokličkou. Život zde není bezpečný - nejen kvůli lidem, cizincům a inkvizici, ale i kvůli těm nejpodivnějším tvorům z celého Poinaru.
Západ (Ardal)
Kontroverzní oblast celého císařství. Z jedné části věrná císaři a připojená k Nordbruce. další části jsou svobodné, ale smlouvami s císařstvím spojené a pak jsou zde části, které jsou naprosto svobodné a lidem (a dalším rasám) ne úplně přátelsky nakloněné.
Centrální část je celá připojená k císařství, žijí zde většinou lidé a podobné civilizované rasy. Jsou zde lenní sídla šlechticů, kteří daleko od císře spolu často válčí a kují proti sobě nejrůznější pikle. největšími šlechtici býval Gurbund a De Anjens. Oba však padli ve válce a jejich šlechtická sídla stále zejí prázdnotou. Snad proto se Západ neuklidnil ani pět let po občanské válce.
Naprosto speciální postavené má město Letuch, největší město Západu (nebo také Ardalu). Toto město je přímo na hranici bývalých panství Gurbund a De Anjens, ale nikdy nepatřilo ani jednomu z nich, vždy bylo přímo podřízená císaři. To také stálo posledního Letušského barona, Nagase, život. De Anjens na začátku války město dobyl a nechal jej popravit.
Další podobnou oblastí jsou Šwertské vrchy, místo, kde žijí četné skřetí, goblinní a další národy. zde se žije v kmenovém uspořádání, oblast komunikuje s lidmi - hlavně s městem přístav. S drowy z Černého hvozdu a Přístavem dokonce založili Trojdohodu (po válce) a obchodní unii. Celá jižní oblast Ardalu je pod jejich správou a je relativně klidná. Šwertský král a hrdina občanské války Harbyrwydd jednoruký byl ten, kdo zabil téměř vítězného vévodu De Anjense...
Toliko o základních oblastech Poinaru. V jednotlivých článcích se zaměříme na každou z nich podrobněji.