
Kontinent Poinar je rozdělen na tři velké kulturní okruhy - Východ, Západ a Dors. Každý z těchto okruhů se dále dělí na větší či menší regiony.Oddělit od sebe tyto tři velké regiony je opravdu lehké. Povšimněme si tvaru Poinaru v opět vložené mapce:
Poinar má svůj velmi specifický tvar. Východní cíp je označován jako Východ, západní cíp je označován jako Západ a nádhrená geografická hranice je stanovena Dorskými štíty, vysokým pohořím, které se otvírá do krajiny nazvané Dors. Tato geografická zvláštnost je podrobně vysvětlena v historii světa. Jelikož Dorské štíty nebyly vždy takové...kdysi dávno byly celým velkým pohořím.
Ano jeden ze základních regionů to neměl a stále nemá lehké - spory, války a pohromy stíhají svět jedna za druhou. Jsou zde i hezké věci, ale o těch se tolik nemluví. V následujícím článku budu psát o tom, jaká je situace po skončení občanské války a dočasném uklidnění všech politických sporů po celém Poinaru. Situaci po občanské válce jsem vybral hlavně proo, že jí končí i náš modul. Poinar totiž v rúzných obdobích svého bytí vypadal jinak (mocensky, geograficky...). V podstatě se jedná o osmnácté stoleté Poinaru (1705 skončila občanská válka).
Východ
Východní část ostrova je výborně kolonizovaná. Na východním pobřeží leží tzv. Trojměstí, kde se koncentruje populace Jiných. V dnešní době mají Jiní povolení obchodovat s Nipponem. Nicméně, cizí námořníci mají pod trestem smrti zakázáno opouštět přístavy Jiných a toulat se po Trojměstí (to je ještě tolerováno), ale nesmí vstoupit na území císařství. Pokud se tak stane, jsou odsouzeni k smrti za špionáž.
Sever je kraj močálů a bažin. Žijí zde barbaři, kteří jsou součástí císařství. Snad jen polovina oblasti je kontrolovaná vojáky, na zbytku žijí tak divocí válečníci, že ani císařství se s nimi nepouští do bojů. Tolik mrtvých vojáků, kolik by tento konflikt stál nezaplatí cenu severního močálovitého území.
Jih, který je zarostlý hvozdem který patří elfům a jmenuje se Natal. Ti obchodují s Trojměstím. I oni mají nějaké menší kontakty s cizími námořníky. Jenže, tak jako císařství, i oni si brání své území a svoji kulturu a tak cizince nepouštějí mimo své přístavy. To je dobře pro císařství i pro elfy. Protože kdyby z jejich území procházely na císařství cizinci, vojenská invaze by na sebe nenechala dlouho čekat.
Dors - Ďáblova stopa
Malé, ale pro císařství velmi důležité území. Jeho důležitost je a není sporná. Zde sídlí trpaslíci a je zde centrum těžby téměř všeho (Ne nadarmo jsou Dorské štíty největším pohořím Poinaru). Ovšem, zde sídlí i temnota, mnohé legendy totiž z Ďáblovy stopy dělají sídlo temnoty.
Od zbytku Poinaru se toto území liší hlavně tím, že zde je jedna jediná povolená církev. Jiná víra je zde přísně trestána. Ďáblova stopa pamatuje války bohů, alespoň podle legend. Krajina je zde prosycena magií více než na celém Poinaru...a má to svůj důvod.
Západ
Sporná je tato oblast, z části svobodná a z části v moci císařství. Jsou zde různá území a navíc se chystá císařův vpád aby potrestal zrádce de Anjense, který nechal popravit Letušského barona. Budoucnost zde není tak růžová jako ve zbytku císařství.
Sever je v moci císaře a jemu věrných šlechticů, i když na konci občasnké války se dá o této věrnosti pochybovat. Skoro celý sever ovládl jeden jediný šlechtic, vévoda de Anjens. Brzy bude ztrestán a nebo porazí samotného císaře. I když to je nepravděpodobné, císař má podporu celého kontinentu. Pravděpodobné je, že de Anjens skončí na popravišti a nový baron z Letuchu se dostane k vládě nad celou severní částí.
Jih je svobodný. Upadá, ale má svoji draze vykoupenou svobodu. Fakticky zde vládnou císařské zákony, to jen lidé žijí v iluzi, že si rozhodují a vládnou sami z Přístavu. Kdyby toto území bylo pro císaře něčím zajímavé, jistě by již bylo dobyto…
Šwertské vrchy jsou domovem mnoha různých ras – skřetů, goblinů, skurutů i trolů. Je zde značně jednotná populace i s mnoha lidskými nevolníky. Kmeny zde žijí podle dávných tradic. Oni si stále pamatují na války s lidmi a vyhnání z východu
Černý hvozd je posledním svobodným územím. Mnoho snah o jeho dobytí se minulo účinkem. Kromě žoldnéřů nemá hvozd nic moc co nabídnout a proto dokud Temní elfové nedrancují, nikdo se o ně příliš nestará. Snad jen misionáři se občas vypraví do hvozdu. Vypraví se jich tam málo a ještě méně se jich vrátí.
Západ je nestabilní území částečně v moci šlechty podřízené císaři. Ti odvádějí daně císaři a panují si na svém panství dle svého. Letohrad je daleko a mnoho stížností k císaři se k němu nestihne dostat…
Toliko k popisu základních regionů, na které se v některm z dalších článků podíváme mnohem podrobněji (hlavně proto abych mohl konečně publikovat připravený článek o Poinarském náboženství).